Ремонт печей і камінів своїми руками

Як і будь-який інший ремонт в будинку, ремонт печей та камінів можна розділити на дрібний, середній і капітальний ремонт. Розглянемо особливості кожного з них.

Особливості дрібного ремонту печей і камінів

 

До дрібного ремонту камінів і печей відносяться забивання невеликих тріщин, що випали окремих цеглин, заміна дверцят, засувок і колосників. Якщо ви подібний ремонт вирішили виконувати своїми руками, то навіть дрібну лагодження печей і камінів слід проводити з точним дотриманням усіх існуючих правил і вимог. В іншому випадку помилки ремонту можуть привести до найсерйозніших наслідків.

Розглянемо особливості ремонту характерних дрібних несправностей:

1.Заміна топкових дверцят печей.

Для цього слід видалити з печі дверцята разом з її рамою. Але для цього вам доведеться частково розібрати пічну кладку. Ми радимо вам скористатися ситуацією і оглянути кріпильні лапки пічної дверцята. У разі їх помітного зносу – замініть лапки.

Після заміни дверцят і лапок місце їх монтажу розчищається від залишків старого розчину. Для цього кладка рясно змочується водою, після чого дверцята встановлюється так, щоб її лапки знаходилися точно навпроти швів кладок. Потім дверцята закладається цеглою.

Заодно оглянете шви печей, якщо на них будуть виявлені тріщини, то їх закладіть свіжим розчином.

2.Замена колосників.

Це досить проста робота. Необхідно зняти прийшла в непридатність грати, що звільнилося місце очистити від золи, на неї поставити нову решітку, залишаючи невеликий зазор, який потім засипається піском.

3.Заміна передтопкових листів.

Щоб уникнути пожеж слід регулярно перевіряти стан передтопкових листів, і якщо ви виявите навіть невеликі сліди зносу, то їх слід негайно замінити. Для цього зношений передтопковий лист забирається, а підлогу закривається листовим азбестом. Новий передтопковий лист, а його слід вибирати з міцної покрівельної стали, прибивається цвяхами.

 Особливості середнього ремонту печей і каміна

Цей вид ремонту потребують від вас певних будівельних навиком, а також досвіду усунення завалів у димоході, виправлень деформацій труб та пічного кладки. Зупинимося докладніше на зазначених проблемах:

Усунення завалів.

Про те, що в димоході утворився завал, ви зможете дізнатися по ненормальному нагрівання печі, яка в місці завалу буде гірше прогріватися. Утворився завал слід усувати через прочистние діри, а якщо таких немає, то безпосередньо через топку. Якщо через зазначені отвори неможливо усунути завал, тоді доведеться розбирати кладку печі або димоходу, а після усунення завалу, відреставрувати перебирання димоходу, а потім відновити розібрані стінки.

Відновлення пошкоджених стінок печі та димаря.

Пошкодження печі та димаря відбувається не тільки під впливом динамічних ударів, але ще й під впливом критично високих температур. Крім того, дощ і сніг можуть пошкодити оголовок пічної труби, вона може деформуватися і навіть частково зруйнуватися.

Зруйновану частину труби слід обов’язково демонтувати, з неушкодженою частини труби ретельно видалити залишки старого розчину, і тільки після цього починати нову цегляну кладку, з ретельним увагою відстежуючи перев’язку швів.

Верхній частині димоходу слід надати невеликий скіс назовні. По-перше, це поліпшить переміщення диму по димоходу, а по-друге, охоронить трубу від намокання. До речі, цементний розчин ви можете сміливо замінити футляром, виготовленим з покрівельної сталі.

Виправлення дефектів протипожежної переділки.

Протипожежна обробка – це місце зіткнення цегляної кладки димоходів з дерев’яною часткою даху. Причинами виникнення дефектів протипожежної переділки є різні удари і струси, які привели до осаді системи, викришування розчину, появи тріщин і т.п.

Зруйнована оброблення поновлюється за тією ж технологією, що і новий димар. Зруйнована кладка відновлюється на нову, а у дверних коробок оновлюються кріплення. Це необхідно зробити для профілактики подальшого руйнування протипожежної переділки.

Оброблення на горища і стелі, т.зв. оранки, слід регулярно оглядати, а при виявленні будь-яких пошкоджень виконати терміновий ремонт. Існує простий, але, тим не менш, ефективний спосіб контролю цілісності разделок на горищах і стелях. Це побілка їх крейдою або вапном. Якщо на ній з’явиться велика наскрізна тріщина з помітним чорним нальотом сажі, значить, вашій обробленні потрібно терміновий ремонт.

Особливості капітального ремонту печей і камінів

 

Капітальний ремонт найкраще доручати професіоналам, оскільки він включає в себе досить важкі роботи: переробка топки або її істотний ремонт, модернізація або переробка схеми димоходу або жарового каналу. Всі перераховані роботи зажадають часткової або навіть повного розбирання печі або каміна, а в деяких випадках доведеться розбирати не тільки піч, а й стіни будинку. Ми рекомендуємо приступати до капітального ремонту печей і камінів тільки тим людям, за плечима яких є реальний і великий досвід будівельних робіт.

При повній переробці або їх суттєвої модернізації старі димоходи повністю розбираються, щоб потім викласти на їх місці нові, ретельно, навіть педантично відстежуючи збереження необхідних розмірів і їх прив’язку до головної кладці.

Однак найбільшою складністю володіє переробка пічної топки з глухим подом на пічну топку з піддувалом і колосниками. Якщо пічне підставу розміщено на відстані п’яти і більше рядів кладки від поду, то цю модернізацію можна виконати без зміни месторазмещение топкових дверцят. В іншому випадку дверцята слід підняти на велику висоту, виходячи з таких стандартів: для топки кутом висота пічної дверцята повинна бути не менше 40 см, а для топки дровами – не менше 50 см.

Робота по переробки топки виконується в наступній послідовності:

1.Демонтіруется передня стінка, знімається дверцята, демонтується під і ретельно прибирається все будівельне сміття.
2.Оставшаяся незаймана кладка змочується водою.
3.Одновременно за часом викладається піддавали, встановлюються колосники і піддувальна дверцята.
4.Викладивается топка і відновлюється демонтована стінка печі.Стенка відновлюється разом цегляної перев’язкою. Утворилися шви слід ретельно затерти.

Як ви могли самі переконатися, капітальний ремонт печей і камінів зажадає від виконавця великого досвіду, уваги до дрібниць і ретельного дотримання вимог протипожежної безпеки.

Ми хочемо особливо підкреслити, що на капітальному ремонті не варто економити, втім, не варто і переплачувати. Тому ми настійно рекомендуємо найняти для капітального ремонту фахівців.