Які труби вибрати для газифікації заміського будинку

Споруда заміського будинку включає кілька етапів, починаючи від розробки проекту і закінчуючи благоустроєм присадибної ділянки. При цьому газифікація потребує особливої ​​уваги не тільки з-за забезпечення комфорту майбутнього житла, але і з міркувань безпеки. Якщо раніше для підведення газу використовувалися виключно сталеві труби, то зараз конкуренцію їм можуть скласти пластикові або мідні. Яким віддати перевагу? Спробуємо розібратися.

Яким вимогам повинні відповідати газопровідні труби

 

Головними вимогами до систем для транспортування газу є, звичайно, безпека і герметичність стикових з’єднань. Основні правила їх прокладки викладені в СНиП 42-01-2002. Документ припускає застосування для такої мети труб зі сталі, міді або поліетилену. Для сталевих труб закладається додаткова вимога по хімскладу: матеріал повинен містити не більше 0,046% фосфору, 0,056% сірки і 0,25% вуглецю.

Україна займає одне з лідируючих місць за темпами будівництва і кількості газопроводів.

Особливості труб зі сталі

 

Для подачі газу допускається застосування безшовних або зварних труб зі сталі. Безшовні можуть бути холодно або гарячодеформовані, а зварні мати прямий або спіралевидні шов. Використання конкретної марки стали і діаметр труб залежить від їх розташування (всередині або поза будівлями, над або під водою або землею), а також кліматичних та сейсмічних особливостей території в місці проведення робіт.

Переваги і недоліки сталевих труб

 

Сталеві труби залишаються досить популярними і затребуваними для газифікації заміських будинків. Вони відрізняються надійністю і міцністю, здатністю витримувати високий тиск і забезпечувати хорошу герметичність при стикуванні, а також незначною величиною лінійного розширення.

Одночасно слід зазначити їх недоліки:

-схильність до корозії;
-велика маса;
-висока теплопровідність і, як наслідок, можливість утворення конденсату;
-складний процес монтажу;
-недостатня гнучкість.
Якими документами керуватися при застосуванні сталевих труб

При прокладанні газопроводів зі сталі необхідно користуватися наступними документами:

-основні правила по застосуванню труб регламентуються СП 42-102-2004;
-хімсклад стали і її марки повинні відповідати ГОСТам 380-94, 1050-88, 4543-71, 9045-93, 19281-89 і 14637-89;
-геометричні параметри закладені в ГОСТах 10704-91, 10706-76, 8731-74, 8732-78, 8733-74, 8734-75.
-Газопроводи прокладаються не тільки під або над землею, але і під водою.

Особливості труб з поліетилену

 

Поліетилен низького і поліетилен високого тиску кардинально відрізняються один від одного властивостями і технологією виготовлення. Перший характеризується більш високими показниками твердості, міцності і температури плавлення, а також низьким рівнем водопоглинання і паропроникності. Саме ці якості дозволяють використовувати його для газифікації.
Переваги і недоліки труб з поліетилену

Поліетиленові труби мають цілий набір корисних якостей, які зробили можливим їх застосування для підведення газу. Вони стійкі до впливу агресивних середовищ і здатні витримувати високий тиск. Труби мають невелику вагу, а їх монтаж виконується швидше, ніж сталевих. Слід також зазначити несхильність поліетилену корозії і термін служби не менше 50 років.

З недоліків необхідно виділити високий коефіцієнт лінійного розширення, нижчу в порівнянні зі сталлю механічну стійкість, нездатність довго протистояти ультрафіолетового випромінювання і температурні обмеження (поліетилен не можна використовувати при температурі нижче -25 ° С).

Документи, які регламентують застосування поліетиленових труб

Щоб не допустити помилок при використанні труб з поліетилену, необхідно керуватися СП 42-103-2003, де викладені основні правила. Геометричні розміри і механічні властивості виробів регламентуються ГОСТом Р 50838-95.

Особливості труб з міді

 

Мідні елементи стали застосовуватися для монтажу газопроводів порівняно недавно. Для цієї мети допускається використання холоднокатаних або тягнених труб. До них пред’являється ряд особливих вимог. Так, вони повинні мати підвищену міцність, мінімальну товщину стінки 1 мм, містити не більше 0,04% фосфору і не менше 99,9% міді.

Переваги і недоліки труб з міді

 

До переваг мідних труб слід віднести:

-хорошу пластичність, що дозволяє прокладати складні лінії;
-тривалий термін служби, що досягає 100 років;
-здатність витримувати високі механічні навантаження і вплив хімічно агресивних речовин;
-просту технологію монтажу.

При цьому мідь має високу теплопровідність, тому в трубах може утворюватися конденсат. Такі вироби менш міцні, ніж сталеві, мають більший коефіцієнт лінійного розширення і значно дорожче коштують.

Висновки

Завдяки специфічним властивостям і деяких особливостей кожного з перерахованих видів труб має свою сферу застосування. Так, вироби з поліетилену для подачі газу можуть застосовуватися виключно під землею. Мідні труби підходять тільки для установки всередині приміщень. Вироби зі сталі вважаються найбільш універсальними і можуть використовуватися всюди. У деяких випадках вони є єдиним варіантом (наприклад, для влаштування газового вводу в будинок). Остаточне рішення про застосування того чи іншого матеріалу краще приймати з урахуванням думки фахівця газової служби.